قدم اول ثبت شرکت تجاری در ایران چیست؟ اگر بخواهید به جمع عظیم اشخاص حقوقی ثبت‌شده در کشور بپیوندید، باید چکار کنید؟ حقوق کشورها در کنار مشترکاتی که با هم دارند، شامل تفاوت‌هایی در قوانین و رویه های عملی هستند. در ایران ما، اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری که زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک فعالیت می‌کند، متولی ثبت و نظارت بر امور اشخاص حقوقی است. سازمان ثبت اسناد و املاک هم تحت امر قوه قضائیه عمل می‌کند.

برای آشنایی با روش‌های ثبت شرکت در کشور، با ادامه این مطلب همراه شوید.

انواع شرکت‌های تجاری در قوانین ایران

برای ثبت شرکت تجاری و تشکیل یک شخصیت حقوقی جدید، ابتدا باید نوع مناسب شرکت را تشخیص داده و انتخاب کنید. قانون تجارت قواعد حاکم بر تجار و شرکت‌های تجاری را تنظیم می‌کند. در بخش‌هایی از قانون تجارت، مقررات مربوط به چرخه زندگی یک شرکت تجاری از آغاز تشکیل شرکت تا ورشکستگی یا انحلال آن مشاهده می‌شود. بنابراین تاسیس شرکت، سرمایه، مدیریت و مرگ آن را در بر می‌گیرد.

این قانون ۷ قالب را برای ثبت شرکت مجاز دانسته است. شما باید با مطالعه و تحقیق در مورد هر کدام از این‌ها و بررسی هدف و موضوع فعالیتتان، به انتخاب مناسب‌ترین قالب برسید. انواع شرکت‌های تجاری به ترتیب بیشترین آمار ثبت در کشور، به شرح زیر است:

۱. شرکت سهامی خاص

۲. شرکت با مسئولیت محدود

۳. شرکت تعاونی

۴. شرکت تضامنی

۵. شرکت سهامی عام (در متن قانون، با شرکت سهامی خاص در یک گروه قرار می‌گیرد)

۶. شرکت نسبی

۷. شرکت مختلط غیر سهامی

۸. شرکت مختلط سهامی

بعد از کسب آگاهی درباره انواع شرکت‌ها و انتخاب قالب مناسب برای کسب‌وکارتان، نوبت به اقدامات عملی و طی مسیر تاسیس می‌رسد.

انواع روش‌های ثبت شرکت در ایران

همان‌طور که در مقدمه گفتیم، متولی ثبت شرکت در کشور، «اداره ثبت شرکت‌‌ها و موسسات غیر تجاری» است. بنابراین باید یا این سازمان ارتباط برقرار کنید. در حال حاضر دو مسیر برای ثبت شرکت یا موسسه از طریق این اداره وجود دارد. شرح هر روش و مراحل کلی آن را در ادامه بخوانید و برای انجام روند ثبت شرکت، با ما همراه باشید.

ثبت شرکت از طریق سامانه ثبت شرکت‌ها

اولین روش که عمومیت بیشتری برای اقدام به ثبت شرکت دارد، استفاده از سامانه اینترنتی ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری است. شما می‌توانید خودتان برای کار با سامانه دست به کار شوید یا از شرکت‌های واسطه ثبتی کمک بگیرید. اما پیشنهاد ما به شما بهره‌گیری از دانش، تخصص و تسلط شرکت‌های ثبتی است تا بتوانید روند تخصصی ثبت شرکت را ایمن‌تر پیش ببرید.

مراحل اقدام و تهیه مدارک ثبت شرکت از طریق سامانه ثبت شرکت، به شرح زیر است:

  • ورود اطلاعات در سامانه ثبت شرکت‌ها
  • بررسی تایید نام پیشنهادی
  • افتتاح حساب بانکی به نام شرکت
  • دریافت پستی مدارک از سوی اداره و امضا آن‌ها
  • پست مدارک امضاشده به اداره ثبت شرکت‌ها
  • دریافت اینترنتی پیش‌نویس آگهی از سامانه
  • مراجعه حضوری برای دریافت آگهی تاسیس و مدارک ثبت شرکت

ثبت شرکت در کلان‌شهرها، با پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار

دومین روش که به تازگی ممکن شده است، اقدام به ثبت شرکت از طریق پنجره واحد فیزیکی کسب‌وکار است. این پنجره در واقع روندی برای راه‌اندازی کسب‌وکار است که تمام نهادهای اعطای مجوز و مسئولان رویه‌های ثبتی را در یک ساختمان گرد هم آورده و به نوعی واحد کرده است. پنجره واحد کسب‌وکار با هدف سرعت دادن به روند دریافت مجوزها و رشد تولید در کشور، از خرداد سال ۱۳۹۹ به طور رسمی افتتاح شد. این مجموعه فعلا در کلان‌شهرهای تهران، مشهد، شیراز، تبریز و اصفهان مشغول خدمت‌رسانی است.

ثبت شرکت یکی از رویه‌هایی است که در شهرهای مذکور می‌توانید از طریق این پنجره انجام دهید. اقدام به ثبت شرکت یا موسسات غیر تجاری از این طریق، فقط به شکل مراجعه حضوری به ساختمان مستقر در هر شهر امکان‌پذیر است. ثبت شرکت از ورودی پنجره واحد، باعث می‌شود بتوانید در یک زمان به دریافت سایر مجوزها و امور کسب‌وکار اقدام کنید. مواردی مانند ثبت برند، دریافت کد اقتصادی، کد کارگاهی بیمه و سایر مجوزهای مربوط به کسب‌وکار، می‌تواند جزء اقدامات مذکور باشد.

ثبت شرکت با ثبت‌یار

بعد از کسب اطلاعات درباره انواع روش‌های ثبت شرکت، می‌توانید از طریق کارشناسان ما در ثبت‌یار به تاسیس شرکت اقدام کنید.